PostHeaderIcon ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Drodzy Uczniowie!

Zbliża się kolejna ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA,  już 229-ta.

Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której przyszło nam świętować. Niestety, w tym roku nie spotkamy na  uroczystej akademii, na której zaprezentowalibyście swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Ze względu na nasze bezpieczeństwo musimy pozostać w swoich domach, ale w tym dniu, BĄDŹMY RAZEM.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto.

Konstytucja obowiązywała tylko przez rok – po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej. Jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe.

W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

 

PostHeaderIcon Konkurs- tęsknicie

TĘSKNICIE?  BO MY BARDZO!!!

Kochani uczniowie - wszyscy nauczyciele bardzo za Wami tęsknią.  A czy Wy tęsknicie za szkołą i za nami? Pokażcie to na zdjęciach albo rysunkach. Najciekawsze prace wrzucimy na stronę internetową szkoły. Zdjęcia lub skany rysunków proszę przysyłać do pani Moniki Kamińskiej na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – do 7 maja.

 

Liczymy na Waszą pomysłowość J

 

PostHeaderIcon Zaproszenie do udziału w konkursach

Konkurs organizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (zobacz)

Konkurs "Rok 2020 to Rok Świętego Jana Pawła II" (zobacz)

Czytamy razem (zobacz) karta zgłoszenia (zobacz)

Konkurs na recenzję (zobacz)

 

 

 

PostHeaderIcon Świetlica

Drodzy Uczniowie!

Aby ten czas spędzony w domu był przyjemny oraz wartościowy, nauczycielki świetlicy przygotowały dla Was wiele ciekawych propozycji i pomocy. Linki dostępne będą również  w zakładce świetlica. Zapraszamy do korzystania i życzymy dobrej zabawy. (zobacz)

 

PostHeaderIcon Wyniki I etapu „Cosmic Challenge”

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz uczeń Piotr Łopatek z klasy 6a znalazł się na liście finalistów I etapu konkursu COSMIC CHALLENGE.

Konkurs  „Cosmic Challenge” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. Realizowany jest w partnerstwie z Gran Telescopio CANARIAS, jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na Ziemi, znajdującym się na wyspie La Palma. Konkurs ma  na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania swych pasji i zainteresowań.

 

W ramach I etapu osoby zainteresowane udziałem w programie musiały  przygotować pracę pisemną nt. „Najważniejsze problemy związane z założeniem pierwszej osady ludzkiej w Kosmosie i sposoby ich rozwiązania”.

 

BEZPIECZEŃSTWO
BIP

Dzieci uczą rodziców w domu!

Ogłoszenia!

Dodatkowe dni wolne (zobacz)

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych (zobacz)

Konkurs organizowany z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (zobacz)

Konkurs "Rok 2020 to Rok Świętego Jana Pawła II" (zobacz)

Czytamy razem (zobacz) karta zgłoszenia (zobacz)

Konkurs na recenzję (zobacz)

 

Stałe dyżury konsultacji rodziców z nauczycielami w Roku Szkolnym 2019-2020 (zobacz)

Podaruj książkę bibliotece (zobacz)

My dbamy o zwierzęta przez cały rok!! (zobacz)

 

 

Zapisy do klasy I

 

P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31